Dlaczego ogromne budżety przeznaczane na marketing internetowy, kosztowna strona www i starannie formułowany komunikat marketingowy nie przynoszą pożądanych rezultatów? Dlaczego, mimo ogromnych chęci prezesa lub zarządu, nowi klienci wcale się nie pojawiają, a budżet na działania w internecie przepadł bezpowrotnie? Chociaż coraz więcej średnich firm zdaje sobie sprawę z konieczności działań w internecie, często decyduje się na działania na własną rękę, czyli – mówiąc najprościej – błądzenie po omacku. Lekiem na niewiedzą okazuje się specjalista ds. marketingu internetowego.
Jakie są najczęstsze problemy firm, które może rozwiązać dobry specjalista ds. marketingu?
1. Grupa docelowa
Źródło: http://www.splashomnimedia.com/images/blog-pictures/target-market-infographic.jpg
Doświadczony specjalista po dokonaniu analizy rynku i zapoznaniu się z branżą, w której prowadzisz działalność, bez problemu stwierdzi, jaka grupa docelowa będzie najlepsza dla marki lub produktu. Najlepszym narzędziem do poznania konsumentów są badania rynkowe, których świetnym przykładem jest TGI (Target Group Index). Polega ono na comiesięcznych ankietach i próbie konsumentów. Oprócz ich cech demograficznych uwzględnia się zwyczaje związane z konsumpcją dóbr i usług oraz zwyczaje związane z korzystaniem z mediów.
2. Jednolity komunikat marketingowy
Gdy specjalista rozłoży na czynniki pierwsze określoną grupę docelową, następny krok polega na tym, aby sformułować atrakcyjny dla niej komunikat marketingowy i ujednolicić go, wykorzystując dostępne kanały komunikacji, w tym reklamę w internecie i social media – Facebook.
3. Struktura SEO
94 procent spośród klikalnych linków to wyniki organiczne (eConsultancy), dlatego tak ważne jest, aby dobry specjalista szybko ocenił czy strona internetowa jest odpowiednio zoptymalizowana pod kątem SEO – dobierze prawidłowe słowa kluczowe, co ułatwi pozycjonowanie strony. Algorytmy Google ciągle ulegają zmianom, o których marketing specialist powinien wiedzieć, aby na bieżąco optymalizować stronę.
Źródło: https://www.entrepreneur.com/article/241534
4. Narzędzia analityczne
Marketing internetowy polega również na doborze odpowiednich narzędzi analitycznych, służących ocenie czy struktura SEO na stronie www jest korzystna i przynosi oczekiwane skutki. Zaawansowana znajomość Google Analytics lub Omniture jest więc niezbędna. Od kilku lat w celu usprawnienia procesów sprzedażowych i pozyskiwania leadów stosuje się również narzędzia z zakresu marketing automation.
Kliknij poniżej w „Polub tę stronę”, a będziesz zawsze na bieżąco informowany o nowych artykułach z mojego bloga.
5. Content marketing
Optymalizacja strony to nie wszystko – specjalista ds. marketingu, wie, jak sprawić, by była ona również atrakcyjna dla czytelnika oraz umie trafnie przewidzieć efekty prowadzonych działań i kreacji marketingowych. Treści zamieszczone na stronie powinny stanowić odpowiedź na potrzeby klientów i potencjalnych klientów.
[promo_box heading=”Jeśli twoja firma lub marka potrzebuje wsparcia w marketingu internetowym, nowej strony internetowej, masz pytania lub chcesz nawiązać współpracę,” button1_text=”Skontaktuj się” button1_link=”http://piotrczerpak.com/kontakt” button1_color=”green”]”]