Liczba wyświetlanych wyników: 1
Optymalizacja bloga

4 sposoby jak zoptymalizować bloga pod kątem SEO

Codziennie liczba zapytań w Google wynosi około 4 miliardów, a na pierwszej stronie wyszukiwarki mieści się tylko 10 witryn. Właśnie o te pozycje trwa największa walka. Zatem jak przybliżyć się do topowych wyników, prowadząc bloga? Oczywiście poprzez optymalizację strony pod kątem pozycjonowania.

1. Analiza słów kluczowych

Słowa kluczowe są podstawą pozycjonowania stron w internecie. Prowadząc bloga trzeba mieć na uwadze nie tylko przekazywanie własnych myśli, ładną oprawę graficzną, ale również adekwatne słowa, które rozpozna wyszukiwarka. Oczywiście muszą być one naturalnie wkomponowane w treść, ponieważ piszemy głównie dla ludzi, a nie robotów Google. W pierwszej kolejności należy dowiedzieć się czego szukają odbiorcy. Jednym z najprostszych sposobów jest po prostu wpisanie odpowiedniego słowa w wyszukiwarkę, a podpowie ona najczęściej wyszukiwane hasła. Na dole wyszukiwarki również można znaleźć kolejne zapytania związane z szukaną frazą. Warto ściągnąć wtyczkę (np. Yoast SEO), która pomoże w optymalizowaniu fraz pod kątem pozycjonowania.

Sprawdzanie słów kluczowych

Link do pluginu: https://yoast.com/wordpress/plugins/seo/

2. Optymalizacja adresów URL

Duże znaczenie dla pozycjonowania bloga w wyszukiwarce ma stosowanie tzw. Friendly URLs, czyli takich, na których robot zidentyfikuje strukturę strony i prawidłowo ją zaindeksuje. Jaki adres URL jest najlepszy dla Google? Taki, który zawiera mniej ukośników (slashów), np. domena.pl/produkt,id44.html. Adres, który posiada znak „?” jest do zmiany, podobnie jak poniższy, który powoduje ryzyko duplikowania treści: domena.pl/index.php/kategoria/nazwa-wpisu-lub-produktu.

 

Instrukcja: W WordPress przechodzimy do -> Kokpit -> Ustawienia -> Linki bezpośrednie

3. Optymalizacja Metatagów

Dzięki Metatagom Google jest w stanie w łatwy sposób zaklasyfikować stronę internetową. Najistotniejsze są odpowiednie tytuły wpisów blogowych, opis i słowa kluczowe, czyli kolejno meta-title, meta-description i meta-keywords. Tytuł powinien zawierać słowa kluczowe, ale jednocześnie musi być naturalny i zrozumiały dla użytkownika (Google ceni jakość!). Jego długość nie powinna przekraczać 65 znaków ze spacjami. Ponadto należy pamiętać, że Google nie przepuszcza tytułów złożonych z wielkich liter. Opis, który znajduje się tuż pod tytułem wpisu w wyszukiwarce ma za zadanie zachęcić czytelnika do wejścia na stronę, Google wyświetla do 150 znaków, więc opis nie powinien przekraczać tej wartości. Warto również zamieścić w nagłówkach (H1, H2, H3) słowa klucze, bądź zaczynać od nich akapit.

Analiza słów kluczowych

Instrukcja: Poprawnie dodany H3 i rozpoczęty akapit od słowa kluczowe. Oczywiście robimy to naturalnieKliknij poniżej w „Polub tę stronę”. Bądź zawsze na bieżąco informowany o nowych artykułach z mojego bloga

4. Grafiki na blogu

Mając dużo grafik na blogu warto zwrócić uwagę na ich optymalizację, a konkretnie zadbać o ich kompresję. Duże grafiki spowodują, że czas ładowania strony będzie bardzo długi, co skutecznie może zniechęcić czytelnika, jaki i wpłynąć na pozycjonowanie. Istnieje wiele narzędzi, które pozwalają ocenić aktualną szybkość ładowania strony wraz z podpowiedziami, które grafiki warto skompresować, żeby poprawić szybkość. Kolejną kwestią są opisy alternatywne do zdjęć, czyli elementy związane z kodem HTML grafik. Opis powinien zawierać krótką informację, co znajduje się na zdjęciu. Jest to ważne, jeżeli chcemy dobrze wypozycjonować bloga. Robot Google nie potrafi odczytywać opisów, ale może odczytać opisy alternatywne. Dzięki temu podpowiemy wyszukiwarce czego dotyczy nasza strona.

Zmniejszenie grafik

Poprawne opisy Alternatywny tekst