Liczba wyświetlanych wyników: 2
specjalista ds marketingu internetowego warszawa

15 prostych narzędzi do tworzenia wartościowego contentu

Nie każdy digital marketer potrafi zamienić zwykłą treść lub zdjęcie w przyjemny dla oka content. Z pomocą nadchodzą darmowe narzędzia online, z którymi poradzi sobie każdy. Chociaż darmowe, powszechnie dostępne narzędzia do tworzenia treści mogą się kojarzyć z niezadowalającym efektem końcowym, nie powinniśmy mieć tego rodzaju obaw.

Oto najpopularniejsze narzędzia online, które są proste w obsłudze, darmowe i – co najważniejsze – naprawdę uatrakcyjniają treści.

1. Pixabay

Specjalista ds marketingu internetowego

(Źródło): https://pixabay.com/

Ładne fotografie są podstawą w świecie marketingu. Zdjęcia, które wykorzystujemy do tworzenia grafik, powinny posiadać licencję CCo. Tylko wtedy mamy pewność, że możemy z nich swobodnie korzystać. Pixabay to ogromny zbiór wysokiej jakości zdjęć, które możemy wyszukiwać po słowach kluczowych i bez obaw wykorzystywać w celach marketingowych. .

2. Canva

digital marketing manager

(Źródło): https://www.canva.com/

Jeżeli nie posiadamy zdolności graficznych, niezastąpiona okazuje się Canva. Przy pomocy tego darmowego narzędzia narzędzia stworzymy kolaż ze zdjęć, grafiki na Facebooka, prezentację oraz przejrzystą infografikę. Zaletą programu są dodatkowe elementy graficzne, które możemy wykorzystać do uatrakcyjnienia zdjęć lub skorzystać z gotowych szablonów.

3. PicMonkey

wartościowy content

(Źródło): https://www.picmonkey.com/

PicMonkey to narzędzie przeznaczone głównie do obróbki zdjęć. Oferuje wiele filtrów, bezpłatnych grafik oraz oczywiście efektów upiększających. Dzięki PicMonkey można stworzyć ładny kolaż, przycinać zdjęcia, zmienić ich rozmiar oraz dodać efekty graficzne do własnych zdjęć.

4. Gifmaker

digital marketing specialist warszawa

(Źródło): http://gifmaker.me/

 Animowane GIF-y są coraz popularniejsze w social mediach – przykuwają uwagę, przekazują komunikat w prosty sposób oraz dają złudzenie ruchu przy odpowiednim doborze obrazów. Narzędzie do ich tworzenia jest bardzo łatwe w obsłudze oraz nie wymaga założenia konta.

5. Piktochart

generator contentu

(Źródło): https://piktochart.com/

Obraz połączony z treścią jest o wiele łatwiej przyswajany i zapamiętywany przez odbiorcę. Piktochart daje możliwość stworzenia bardzo profesjonalnych infografik – można korzystać z gotowych szablonów, jeżeli nie znamy się na grafice, albo stworzyć własną infografikę na podstawie darmowych elementów i zdjęć.

6. Boomerang

Aplikacja Instagram

(Źródło): https://play.google.com/store/apps/details?id=com.instagram.boomerang&hl=pl

 Jeżeli zwykłe zdjęcia na Instagramie chcesz zmienić w prosty film, to Boomerang jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Po wykonaniu serii 10 zdjęć aplikacja tworzy zapętlone filmiki, które zdecydowanie bardziej przyciągają uwagę odbiorcy niż tradycyjne zdjęcia. Nie tylko można się nimi dzielić na Instagramie, lecz także na Facebooku.

7. BeFunky

digital manager warszawa

(Źródło): https://www.befunky.com/

 To kolejny z edytorów zdjęć online, który oferuje szereg przydatnych możliwości i rozwiązań za darmo. Dzięki BeFunky możemy dokonać retuszu zdjęcia, wybielić zęby, dodać makijaż, efekty, filtry, ramki i tekstury. Część funkcji jest dostępnych za opłatą, ale do prostej obróbki zdecydowanie wystarczy wersja darmowa.

 

Kliknij poniżej w „Polub tę stronę”. Bądź zawsze na bieżąco informowany o nowych artykułach z mojego bloga

8. Polyvore

Digital Marketing Specialist

(Źródło): http://www.polyvore.com/

Narzędzie szczególnie polecane przez blogerki modowe, ale niemal w każdej branży sprawdzi się doskonale. Dzięki Polyvore stworzymy whishlisty i kolaże, a jednym kliknięciem udostępnimy materiał na Pinterest lub bezpośrednio wyślemy na bloga.

9. Recite

Ładne cytaty

(Źródło): http://recite.com/

 Narzędzie oferuje ładną oprawę graficzną cytatów. Wystarczy w białym oknie wpisać odpowiednie zdanie, a następnie wybrać interesujący nas motyw. Grafikę można pobrać na dysk i udostępnić w mediach społecznościowych. A to wszystko bezpłatnie.

10. Pablo

Dodawanie tekstu

(Źródło): http://hipablo.com/

Aplikacja Pablo umożliwia bardzo szybkie dodanie tekstu do zdjęcia. Nie ma chyba prostszego narzędzia, które spełniałoby tę funkcję. Wystarczy wpisać treść w okienku, wybrać czcionkę oraz dodać swój obraz.

11. Wideo.co

Specjalista ds marketing internetowego

(Źródło): http://get.wideo.co/en/

Dzięki tej aplikacji możemy stworzyć krótki film, prezentację i animację. Wideo.co oferuje wiele darmowych motywów, które mamy szansę dowolnie wykorzystać albo wgrać swoje zdjęcia i grafiki. W przypadku darmowego konta animacja nie może trwać więcej niż 45 sekund.

12. Prezi

Lepsze od power point

(Źródło): https://prezi.com/
Jeżeli nie przepadasz za PowerPointem, z powodzeniem stworzysz przejrzystą prezentację w Prezi. Efekt końcowy przerasta nasze oczekiwania. Prezentacje nie mają linearnego układu slajdów, ale układ mapy (tzw. wirtualne płótno). Możemy przechodzić do poszczególnych slajdów bez konieczności oglądania całej prezentacji.

13. LanguageTool

Sprawdzanie błędów

(Źródło): https://www.languagetool.org/pl/
Wizualizacja treści to nie wszystko. Dobre teksty nie mogą zawierać błędów gramatycznych, ortograficznych i interpunkcyjnych. W każdym tekście może pojawić się błąd, dlatego warto skorzystać z LanguageTool, który go wykryje. Jest dostępnych w ponad 20 językach.

14. Fontsquirrel

Najlepsze fonty

(Źródło): https://www.fontsquirrel.com/

Idealne narzędzie do pobierania fontów. Ładna treść nie zawiera jedynie ciekawej grafiki, lecz także odpowiednio wybrany font. Wybór jest naprawdę ogromny, warto wychodzić poza ramy Calibri.

 

15. WhatFontIs

Co to jest za font

(Źródło): http://www.whatfontis.com/

Warto skorzystać z WhatFonts, jeśli chcemy się dowiedzieć, jaka czcionka jest używana na danej stronie. Rozpoznawalność jest bardzo wysoka, narzędzie oferuje również kilka zamienników.

5 trików w Google Analytics, które każdy specjalista ds. marketingu powinien znać

Google Analytics to najlepsze darmowe narzędzie do analizy. Większość osób potrafi jednak odczytywać tylko podstawowe wykresy i statystyki. Okazuje się jednak, że czekają na nas bardzo przydatne zaawansowane funkcje, które pozwalają znacznie pogłębić analizę i zaoszczędzić czas.

1. Test porównawczy

Zdecydowanie warto przyjrzeć się raportom w sekcji “Test porównawczy”, który pozwala porównać nasze wyniki z wynikami konkurencji. Dane są zestawiane ze średnimi wynikami w konkretnej branży. Dostępne są trzy raporty:

  • kanały (społecznościowe, odesłania, bezpośrednie, płatne wyniki, bezpłatne wyniki, e-mail, sieć reklamowa);
  • lokalizacja (porównuje dane kraju lub obszaru, z których otrzymywany jest ruch);
  • urządzenia (komputery, smartfony i tablety).

Analiza raportu pozwoli zdefiniować, które obszary kampanii wymagają udoskonalenia oraz, w jakim obszarze podjęte działania są blisko średniej.

specjalista ds e-marketingu warszawa

Instrukcja: https://support.google.com/analytics/answer/6086676?hl=pl

2. Integracja z Search Console

Dane prezentowane w Search Console (dawniej Webmaster Tools) są dostępne również z poziomu Google Analytics. Mając wgląd w te dane, dowiemy się, jakie słowa kluczowe odpowiadają za ruch na poszczególnych podstronach. Dzięki temu będziemy mieć jasność, jakie słowa kluczowe użytkownik sieci wpisuje w wyszukiwarkę (co jest pierwszym wynikiem) i które przekierowują na naszą wynik.

digital marketing manager

Link do Search Console https://www.google.com/webmasters/tools/

3. Ulepszony e-commerce

Dla sklepów internetowych raport ulepszony e-commerce powinien być jednym z podstawowych narzędzi analizy zachowania użytkowników na stronie. Dzięki raportowi możemy dowiedzieć się:

  • jaki jest schemat zachowań nowych i powracających użytkowników,
  • w którym momencie tracimy klienta poruszającego się na stronie,
  • jakie produkty są najlepiej i najsłabiej widoczne dla potencjalnego klienta,
  • które produkty przynoszą największy zysk, albo wręcz przeciwnie – są usuwane z koszyka.

Marketing sportowy
Instrukcja: https://support.google.com/analytics/answer/6032539?hl=pl



Kliknij poniżej w „Polub tę stronę”. Bądź zawsze na bieżąco informowany o nowych artykułach z mojego bloga

4. Google Analytics w treści strony

Wizualny podgląd aktywności odwiedzających stronę jest bardzo przydatnym rozwiązaniem, ponieważ możemy przeprowadzić dokładną analizę, które treści przyciągają największą uwagę, a które użytkownicy ignorują. Dzięki takiemu sposobowi analizy będziemy mogli odpowiednio zoptymalizować witrynę, uzyskać lepszą konwersję, a co za tym idzie – powalczyć o sprzedaż. W domyślnym ustawieniu będziemy mieli podgląd z liczbą wyświetleń strony, czasem spędzonym na stronie, a także ukażą się dymki ze współczynnikiem klikalności dla każdego adresu URL.

Google Analytics

Instrukcja: https://support.google.com/analytics/answer/6047802?hl=pl

5. Zaawansowany panel informacyjny

Jeżeli zdarza się tak, że wracamy do tych samych raportów co jakiś czas, to jest sposób, aby po wyjściu z Google Analytics nie musieć od początku docierać do odpowiedniego obszaru, dodawać segmentu itp. Raporty niestandardowe i skróty są najlepszą receptą na zaoszczędzenie czasu. Panel informacyjny, o którym mowa, można skonfigurować w taki sposób, aby zostały wyświetlone tylko te dane, które nas interesują. Można stworzyć 20 takich paneli. Skrót do danego raportu będzie widoczny od razu po wejściu na GA, co pozwoli zaoszczędzić nawet kilka godzin nudnej pracy w ciągu miesiąca.

Google Analytics