WordPress, Joomla czy Drupal – który CMS jest najlepszy?

CMS to systemem zarządzania treścią, który umożliwia użytkownikowi samodzielne modyfikowanie treści na stronie internetowej, bez znajomości zaawansowanych technologii takich jak PHP, HTML czy CSS. Zamiast tworzyć stronę www przy pomocy skomplikowanego języka programowania, możemy wykorzystać dostępne CMS-y takie jak WordPress, Joomla czy Drupal.

Stając przed wyborem jednego z nich, należy zastanowić się, jakie będzie przeznaczenie witryny. Wszystkie mają swoje wady i zalety, zatem który CMS wybrać, aby najlepiej spełnił nasze oczekiwania dla przyszłej strony internetowej?

1. WordPress

strona internetowa warszawa

To zdecydowanie najpopularniejszy CMS na świecie. Początkowo był platformą stworzoną dla blogerów, jednak szybko zyskał duże grono zwolenników wykorzystujących ten CMS w innych celach. Obecnie aż 59% użytkowników korzysta właśnie z WordPressa (dane: W3Techs). Za dużą popularnością idzie wiele dostępnych dodatków do systemu, które pozwalają szybciej dostosować witrynę do naszych wymagań. Niekwestionowaną zaletą WordPressa jest prostota obsługi i duża intuicyjność, dzięki czemu początkujący użytkownicy nie będą mieli problemów z opanowaniem funkcjonalności systemu. Wadą systemu WordPress jest fakt, że niełatwo będzie można stworzyć zaawansowaną stronę firmową, modyfikacje będą w tym przypadku wymagały podstawowej wiedzy na temat programowania. Ponadto dzięki dużej popularności WordPressa, zwiększyło się również zainteresowanie hackerów tym CMS-em, warto zainstalować wtyczki zwiększające bezpieczeństwo naszej strony internetowej.

+ ZALETY:

 1. dużo dodatków do systemu
 2. prostota obsługi i intuicyjność.

 – WADY: 

 1. trudne modyfikacje systemu
 2. zmniejszone bezpieczeństwo.

 

2. Joomla

strona cms warszawa

To drugi po WordPressie najpopularniejszy CMS. Panel administracyjny jest zdecydowanie mniej intuicyjny, a zarazem bardziej zaawansowany od wspomnianego CMS-a. Początkujący użytkownicy mogą mieć problem z dostosowaniem systemu do swoich wymagań. Ponadto Joomla pod kątem pozycjonowania zdecydowanie ustępuje miejsca innym systemom CMS. Jednak pomimo kilku pozornych wad, po opanowaniu podstawowych funkcjonalności, Joomla staje się bardzo przyjaznym środowiskiem, a efektem jest stworzenie profesjonalnej strony w krótkim czasie. Dodatkowo jest bardzo dobrym narzędziem dla e-commerce, dzięki darmowym rozszerzeniom takim jak HikaShop czy VirtueMart.

+ ZALETY:

 1. można stworzyć bardzo profesjonalną stronę,
 2. dobre narzędzie dla e-commerce.

 – WADY: 

 1. mało intuicyjny panel administracyjny,
 2. gorszy system pod SEO.

Kliknij poniżej w „Polub tę stronę”, a będziesz zawsze na bieżąco informowany o nowych artykułach z mojego bloga.

3. Drupal

To kolejny system oparty na licencji opensource. Jest najrzadziej wybieranym CMS-em, głównie ze względu na poziom trudności. Drupal częściej wybierają zaawansowani programiści. Webmasterom daje ogromne możliwości zarządzania stroną, czego efektem może być profesjonalna i rozbudowana witryna. Dzięki możliwości edycji poszczególnych elementów strony www, nie ma potrzeby tworzenia strony od początku. Ponadto Drupal pozwala na tworzenie oraz zarządzanie treściami w postaci tekstu, bloga, statystyk, podcastów, jak i zarządzanie użytkownikami. W porównaniu do WordPressa i Joomli opanowanie systemu Drupal zajmuje najwięcej czasu i wymaga przynajmniej podstawowej wiedzy na temat programowania PHP, CSS czy HTML. Co ważne, utrzymanie strony w tym przypadku jest o wiele droższe.

+ ZALETY:

 1. duże możliwości zarządzania stroną,
 2. możliwość edycji poszczególnych elementów strony.

 – WADY: 

 1. trudny do opanowania,
 2. drogi w utrzymaniu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *