W świecie reklamy istnieją dwa podstawowe pojęcia, które charakteryzują sposób dotarcia do potencjalnego klienta, czyli tradycyjny outbound marketing oraz coraz bardziej popularny inbound marketing. Można o nich powiedzieć, że są dwiema różnymi filozofiami promowania marki. Pierwsza z nich zakłada pozyskiwanie klientów przez wysyłanie komunikatów reklamowych do szerokiego grona odbiorców, druga ma na celu przyciągnięcie klienta w bardziej bezpośredni sposób.
Czym się różni inbound marketing od outbound marketingu?
Wciąż wiele firm decyduje się na tradycyjną formę reklamy, wychodząc do szerokiego grona klientów ze sprecyzowanym przekazem. Kampanie outboundowe są bardziej widowiskowe, przyciągające i skupiające wzrok, a przede wszystkim kosztowne, co współgra z opinią, że są jednocześnie skuteczniejszą formą pozyskania klienta. Konsument powoli może czuć się zmęczony takim agresywnym przekazem w postaci codziennej dawki reklam na ulicach czy w telewizji. Pomija go, nie zwraca uwagi, a reklamy na przystankach lub budynkach traktuje jako kolorowy, zbędny element miasta. Powstaje szum informacyjny, który uniemożliwia wyodrębnienie przez odbiorcę istotnych informacji. Dlatego specjalista ds. marketingu internetowego wykorzystuje inbound marketing, który w porównaniu z tradycyjną formą reklamy nie atakuje bezpośrednio konsumenta przekazem reklamowym, a pojawia się zawsze tam, gdzie klient szuka informacji na dany temat. Jednym zdaniem inbound marketing jest odpowiedzią na sprecyzowane potrzeby odbiorcy.
Przykłady outbound marketingu
Strategia outbound marketingowa wychodzi z błędnego założenia, że najważniejszym celem jest dotarcie do jak największej liczby konsumentów, nawet tych zupełnie niezainteresowanych danymi usługami. Przykładem mogą być wszechobecne billboardy na ulicach, słupach bądź reklamy banerowe w internecie. Do outbound marketingu zalicza się także reklamy w telewizji, radiu, akcje promocyjne w centrach handlowych, oferty wysyłane pocztą tradycyjną i mailową oraz często natarczywe formy telemarketingu.
Kliknij poniżej w „Polub tę stronę”, a będziesz zawsze na bieżąco informowany o nowych artykułach z mojego bloga.
Źródło: http://www.modernmarketingpartners.com/inbound-marketing-with-a-modern-twist/
Przykłady inbound marketingu
W przeciwieństwie do tradycyjnych form reklamy, inbound marketing jest nakierowany na konkretne grupy odbiorców. Przekaz reklamowy jest dopasowany do profilu potencjalnych klientów i dzięki temu uznaje się go za skuteczną formą reklamowania produktów. Podstawową zasadą staje się odpowiedź na pytanie – czego klient może szukać i w jaki sposób można to wykorzystać w promocji marki? Jednym z najlepszych przykładów jest pozycjonowanie (SEO), dzięki któremu klient szukając konkretnej usługi bądź produktu, trafi dokładnie na to, co chce kupić, zobaczyć, sprawdzić. Działania inbound marketingowe angażują użytkowników w obrębie mediów społecznościowych – często efektem jest pozyskanie nie tyle fanów marki, ile jej promotorów (np. na portalu Facebook). Do świata inbound marketingu należy oczywiście blogosfera dostarczająca nam ciekawych treści, a także video, infografiki, webinary oraz e-booki.